Ağrı Dağı eteklerinde “kırmızı listede” mevcut kız kuşunun popülasyonu gözleniyor

Dünyada soyu tükenme riskiyle karşı karşıya olan türlerden ve Iğdır’daki sulak alanlarda da görülen kız kuşunun kentteki hareketliliği araştırılıyor.

Dünya Natür ve Doğal Kaynakları Himaye Birliğince (IUCN) “tehdite münhal” çeşitler arasına alınan kız kuşu (Vanellus vanellus), Itidalli Asya ve Avrupa’da görülebilen önemli kuşlar arasında düzlük alıyor.

Yağmurcungiller ailesinden olan kız kuşu, yaklaşık 30 santim kadar, sulak alanlarda ve tarlalarda görülebilen, kelebeğe benzer uçuşuyla biliniyor.

Renkleri, görünüşü ve akrobatik hareketleriyle dikkati çekici kız kuşu, Yıldız Yarımküre’den güneye akilane toprak kayması sırasında, 341 kuş türünün yaşadığı Iğdır’daki sulak alanları bile tercih ediyor.

Ağrı Dağı’nın eteklerindeki Karasu, Bulakbaşı ve Erhacı sulak alanlarına gelen türden yüzlerce duygusal, beslenirken görüntülendi.

Iğdır Üniversitesi Kuş Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Emrah Çelik, AA muhabirine, kız kuşunun kesim için önem taşıyan türlerden olduğunu söyledi.

Özellikle al listedeki türlerin bölgede bunaltıcı kişi gösterdiğini rapor fail Çelik, “Kız kuşu şu dakika ICUN kriterlerine bakarak al listede olan ayrımsız kök. Ülkemizde birçok sulak alanda görülebiliyor. İlimizde Bulakbaşı ve Glokom sazlıklarında bu türü gözlemledik, kilolu tıpkısı popülasyon var.” dedi.

“Fauna çeşitliliği açısından kocaman”

Kız kuşunun bölgede takibe alınan, popülasyonu, yaşam alanı ve hayat tarzı araştırılan enva arasına alındığını vurgulayan Polat, şunları söyledi:

“Bu soy üzere gözlemlerimiz bitmeme edecek, hangi sıklıkla bu alanı kullandığını, kişi sayısını yapacağımız araştırmalarla ortaya koyacağız. Kız kuşu görselliği dolay planda olan, narin, yapı bilimsel namına iyicene bir kök. Nesli tehlike altında olan türlerin burada gözlemlenmesi buranın direy çeşitliliği açısından kocaman. Avrupa’dahi soyu hırs altında olan aynı türün burada çetin kişi göstermesi bizim amacıyla memnun edici tıpkı ebat.”

Share: