Afyon vukuf: Çay tiryakilerini sevindiren marifet

Çay tiryakilerini sevindiren haber

Üroloji ve Fitoterapi Uzmanı Opr. Dr. Ömer Fatih Polat:

“Günde iki veya henüz aşkın fincan yağız çay içenlerin apansız ölüm riski içmeyenlere göre yüzdelik 9 ila yüzdelik 12 oranında elan düşük”

“Yağız öz bedaheten ahiret yolculuğu riskini azalttığı ile dayalı ağır sıklet veriler var”

“Tiryakileri aldırmaz çaylarını yudumluyabilirler”

TRABZON – Yağız çayın insan sağlığı üzerinde müspet etkilerinin olduğu günde iki veya henüz aşkın fincan siyah çay içenlerin rappadak ahiret yolculuğu riskinin içmeyenlere bakarak yüzdelik 9 ila yüzde 12 oranında elan düşük olduğu belirtildi.

Hususi İmperial Hastanesi Bevliye ve Fitoterapi Uzmanı Opr. Dr. Ömer Fatih Polat, ülkemizde yağız çayın çokça çokça tükeltildiğini ve hele yağız öz tiryakilerinin olduğunu hatırlattı. Öz tiryakilerinin çaylarını yudumlarken zihinlerini hep “Haddinden Fazla öz içiyorum, acep bu durum sağlığım açısından çetin mi?” üzere soruların meşgul ettiğini tabir fail Çelik “Öz, dünya çapında sunma kalın tüketilen içecekler arasında. Çin ve Japonya kadar yeşil çayın popüler olduğu yerlerde yapılan araştırmalar yeşil çayın keyif yararlarını hele yeşil çay tüketenlerin ölüm oranlarındaki düşüklüğünü gösterilmiştir. Bu yüz gülünç sonuçlar araştırmacıları siyah çaya bile yöneltmiştir. Siyah öz içmenin sağlığa bir nice faydası olduğuna dayalı raporlar alelumum yeşil çayın az içildiği bölgelerde mamul olsa birlikte çalışmalarda hem az hem dahi elan geniş kendisine tüketildiği yerlerden elde edilen verilerde çatışık sonuçlar belirleme edilmiştir. Bu boşluğu koymak üzere siyah öz tüketiminin ferah alelhusus ‘ikindi çayı’ geleneğinin olduğu Mürekkep Krallık’ta çay tüketiminin ahiret yolculuğu oranları üzerine etkisi araştırıldı. Bu mesai, 2006’dan 2010 yılına kadar ‘UK Biobank’ ünlü serbest benzeri kohort çalışmasına katılan natamam milyon gönül ortada gerçekleştirildi. Çalışmaya katılanların yüzdelik 89’u ilkokul çayı içtiklerini bile belirtmiştir. Say bize siyah çayın apansızın ölüm oranlarında azaltmayı sağladığını göstermiştir” dedi.

Ölüm riski içmeyenlere göre elan bağan

“İçilen çay miktarı ile apansızın ölüm ortada benzeri alışveriş bulunabilmiş mi?” sorusuna Polat, “Bulgular anca gösteriyor ki; günde iki veya daha fazla fincan siyah çay içenlerin şırakkadak ölüm riski içmeyenlere bakarak yüzdelik 9 ila yüzde 12 oranında daha bağan. Anca ki; Annals of Internal Medicine’birlikte yayımlanan çalışmaya bakarak içilen çay fincan sayısına bakarak ani ahiret yolculuğu için tehlike oranları da belirtilmiştir. Örneğin; 1 fincan için 0.95, 2-3 fincan üzere 0.87, 4-5 amacıyla 0.88 fincan, 6-7 fincan amacıyla 0.88, 8-9 fincan amacıyla 0.91 ve 10 veya daha çok fincan üzere 0.89. Bunun yanı sıra bu çalışmada öz emmek ayrıca kardiyovasküler hastalık, iskemik ruh hastalığı ve katre üzere hastalıkları azalttığı bile tespit edilmiştir. Böyle açık yetenekli benzeri çalışmada siyah çayın amansız hastalık konusunda etkisi insanların aklına gelebilir. Zira kısıtlanmış sayıda çalışmalarda yeşil çayın amansız hastalık hastalıkları tedavilerinde zait etkileri olduğu bilinmektedir. Ancak bu çalışmada yağız öz tüketimi ile amansız hastalık ölümleri beyninde ayrımsız pazar bulunamadığı kabilinden, neden tıpkısı aksata gözlemlenemediğine dayalı net tıpkısı cevap üstelik tespit edilememiştir” diye konuştu.

“Siyah öz birden ölüm riskini azalttığı ile alakadar sakil aynı veriler var”

İngiltere’birlikte yapılan benzeri çalışmada siyah çay içenlerde rappadak ahiret yolculuğu riskini azaldığı yönünde veriler elde edildiğini tabir eden Polat, “İngiltere’da yapılan benzeri emek var, kısaca az milyon eş üzerinde mamul ayrımsız düzentileme. Hastalık İngiltere güzel, çünkü İngiltere’de 5 çayı var, insanların öz alışkanlıkları var. Bu çalışmaya katılan kalık milyon insanın yüzde 80’nin üzerinde kişilerin 5 çayı içenlerde, ikinci çayı içenleri çalışmaya almışlar. Sâdır akıbet, siyah çay apansız ölüm riskini azalttığı ile alakadar kilolu tıpkı selen elde ettiler. Yaklaşık yüzde 9-12 arasında siyah çay içiminde ahiret yolculuğu riskinde tıpkısı tenakus var. Bu risk fincan evet üstelik boduç sayısı arttıkça düşüyor amma aynı yerden sonraları bire bir seviyeye geliyor ve o seviyenin konusunda çıkmıyor. Yani yüzdelik 12-13’nin konusunda çıkartamıyorsunuz. Demlik demlik öz içelim bu işi azaltalım düşüncesi doğru değil. 10-12 bardaktan, fincandan sonra artık ölüm riskinde tıpkısı düşüklük tespit edilmiyor” ifadelerini kullandı.

“Çay, oksidatif stresi ve iltihabı azalttığı bilinmektedir”

Çayın oksidatif stresi ve iltihabı azalttığının bilindiğini kaydeden Çelik, “Çay tüketimiyle ilgili varsayılan gravite mekanizmasının, içerdiği ‘polifenoller ve flavonoidler yani kateşinler sayesinde olmaktadır. Bu sekonder bileşikler yardımıyla çay oksidatif stresi ve iltihabı azalttığı bilinmektedir. Bu da yaradılış yapılarında endotel fonksiyonunu iyileştirdiği çalışmalarla gösterilmiştir.Bu emek, öz içmenin takip döneminde ölüm riskini direkt azalttığını değişmez kendisine kanıtlayamıyor. bununla birlikte, bu bulgular çay içenlere yürek vermekte ve siyah çayın mıhlı tıpkısı diyetin parçası olabileceğini düşündürmektedir. Bu bulgular bize çay tiryakilerine garanti verebilirken, sonuçlar insanların öz içme alışkanlıklarını değiştirmesi yahut öz tiryakisi olması gerektiğini bile göstermemektedir. Çayın keyif üzerine etkisi genellikle bileşiminde kâin sekonder bileşikler namına adlandırılan fitokimyasallar ile ilişkilendirilmektedir. Çay istihsal aşamasında fermantasyon işlemi, siyah çay içeriğinde kâin biyoaktif bileşenleri yeşil çaya bakarak zümre ve miktarlarında değişiklikler oluşturmaktadır. Aslında çay kateşinleri antioksidan etkinlik ile obezite, şeker hastalığı, kardiyovasküler emraz ve kanser gibi hastalıkların önlenmesine katkıda bulunduğu, aynı zamanda bu bileşenlerin antiviral, antibakteriyel ve nörolojik hastalıklara alın yardımcı etkileri olduğu belirtilmektedir” dedi.

Uykuluk ve böbrek fonksiyonlarını olumlu yönde koruduğu belirleme edildi

Siyah çayın, uykuluk ve böbrek fonksiyonlarını olumlu yönde koruduğunu birlikte kaydeden Çelik, “Yağız çayın içerdiği polifenoller nedeniyle haddizatında mukavim çokça organ ve nesiç faydası olduğuna dair hücresel ve hayvan deneyleri var. Söz Temsili; erkek tenasül sistemi ile böbrek ve karaciğer fonksiyonları üzerindeki etkileriyle ilişkin farelerde yapılan çalışmalarda yağız öz, dikel canlılığını, er suyu hareketliliğini artırdığı ve dikel yapısında birkaç da olsa düzelme sağladığı tespit edilmiştir. Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını olumlu yönde koruduğu tespit edilirken hormonlar üzerinde etkisi görülmemiştir. Akıbet namına yağız öz sağlıklıdır” diye niteleyerek konuştu.

Çay tiryakilerinden Vazıh Aydoğdu, günde 15-20 boduç öz içtiğini ve şuana büyüklüğünde tek zararını da görmediğini belirterek “Günde 15-20 çamçak çay içiyorum. Zararını hiç görmedim on paralık de bir sıkıntım olmadı çok birlikte abat uyuyorum. 2015 yılında amansız hastalık oldum bu zamandan beri üstelik yaşıyorum bunu bile çaya bağlıyorum. Hastalığımı öz sebebiyle yendiğime inanıyorum. Herkese dahi diyorum ben çaydan kötülük görmedim.75 yaşındayım 60 yıldır tek çaysız durmam. Çay içmedim mi daim başım ağırır çay içtiğim zaman başımın ağrısı maruf” derken, çayın faydası olduğuna inandığını belirten Fevzi Orhan de “Çayın faydası olduğuna inanıyorum. 81 yaşındayım kendimi bildim bileli öz içiyorum. Çayın tek zararını görmedim çayın müfit olduğuna katılıyorum” diye konuştu.

Share: