Adıyaman efsanevi pazarında şap salgını: 400 Hayvan denetleme altında

Adıyaman hayvan pazarında şap salgını: 400 Hayvan denetleme altında

ADIYAMAN Adıyaman Hayvan Pazarı’nda şap hastalığının çıkmasıyla gelişigüzel 400 hayvan karantina altına makbuz.

Geçmiş çağ ayrımsız kedinin kuduz çıkması nedeniyle iki mahallesi karantina altına alınan Adıyaman’dahi bu kez bile enerjik efsanevi pazarında görülen ‘Şap Hastalığı’ nedeniyle karantina uygulaması başlatıldı. Adıyaman şekil Bahçecik Mahallesi’nde vadi düz Adıyaman Belediyesi Efsanevi Pazarındaki 4 hayvanda şap hastalığı belirleme edildi. Veteriner hekimler yoluyla tayin edilen buut üzerine Adıyaman Belediyesi ve Adıyaman Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekiplerince efsanevi pazarında karantina süreci başlatıldı. 400 Küçük ve kocabaş hayvanın bulunduğu alana hayvanların giriş ve çıkışları 21 dönme süreyle yasaklandı. Adıyaman Belediyesi Kovanlık İşleri Müdürlüğü tarafından hayvan pazarında temizlik çalışması gerçekleştirilirken yine Adıyaman Belediyesi Veteriner Müdürlüğü ekiplerince birlikte ilaçlama çalışması gerçekleştirildi. Hayvan pazarında mevcut 400 hayvanın gözetimi Adıyaman Belediyesi ve Adıyaman Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekiplerince sağlanıyor.

Tespit edilen şap hastalığıyla ilişkin bilgiler veren Adıyaman Tarım ve Orman Müdürlüğüne mecbur Hayvan Sağlığı Bölüm Başmuallim Vekili Mehmet Kaygusuz, “Şap hastalığı koşa tırnaklı hastalarda tanıdık bir hastalıktır. Geçen Pazartesi haset yapılan klinik taramayla şap hastalığını tayin ettik. Tümce üzerinden çor çıkışının olduğunu belirttik. Elan önceleri tığ bu bölgede aşılama çalışması yapmıştık ama biraz hayvanda bu hastalığı gördükten sonraları buraya kordon uyguladık, karantina işlemleri uyguladık. 21 Dolaşma süreyle bu bölgedeki bütün hayvanları kontrol ve izlem edeceğiz. Bu karantina işlemleri devam edecek. Bu karantina işlemleri bittikten sonraları rutin hayata inşallah izansız döneceğiz. 4 Hayvanda tayin ettik, girişler ve çıkışlar şuanda mecbur” dedi.

Süreçle ilişkin bilgelik veren Adıyaman Belediyesi Baytar Müdürlüğünde vazifeli Baytar Doktor Yusuf Işık ise, ” Buradaki hayvan mir pazarımızda biraz dönem önceki şap hastalığıyla ilgilendiren belirtiler tespit etti baytar arkadaşlarımız. Daha sonradan lüzumlu icraat başlatılarak cümle üzerinden de gerekli bilgiler girildi. Adıyaman Belediyesi yerine de hayvan pazarında mukteza dezenfeksiyon ve temizlik çalışmalarına devam ediyoruz. 21 Periyot süresince karantina uygulanacak satış alanımızda, bu satma alanımızdaki hayvanların giriş ve çıkışları kesinlikle yasak olacak. 21 Ahit sonraları hastalığın sönmesi durumunda alışılagelen as gerçekleşe bilecek. amma velakin aşılamanın çokça majör olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Telkih yapılmadığı takdirde bu ve benzeri kordon, karantina durumu söz konusu oluyor maalesef. Hayvancılarımızın, cambazlarımızın bu konuda daha duyarlı olmasını tavsiye edebilirim. Şuan maalesef bölgede şap var, hastalığın olduğu dönemde de maatteessüf aşılama fora etmek ise bahis konusu değil. Hastalık gelmeden evvel ilkah yapmaları gerekiyor. Şap aşısına özen etmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

Hayvan sahiplerinden Mehmet Karakuş ise yaptığı konuşmada, “hayvan pazarı genelinde şap hastalığına rastlandı. Lazım saffet ve ilaçlamalar yapılmaya başlandı. Bildirme gücük sürede düzelmesini irade ediyoruz” diyerek konuştu.

Share: