ABD’yi müzakere eden Türk heyetinden saylav diplomasinin müspet serencam getirdiği vurgusu

YANLIŞSIZ Fırka Genel Komutan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Alabalık, mebus diplomasinin tamamlayıcı ve zenginleştirici tıpkısı yönünün olduğunu belirterek, bu diplomasinin müspet sonuçlarının olmaya başladığını söyledi.

Ala’nın öncülüğünde, DÜRÜST Tümen Diyarbakır Mebus Mehdi Eker, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, NATO Vekil Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve DÜRÜST Parti Rize Milletvekili Osman Fazla Bak ile DÜRÜST Öğür İstanbul Mebus Yanardağ Step, Washington’üstelik yürüttükleri temasların peşi sıra Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinde Türk gazetecileri bilgilendirdi.

10-13 Mayıs’taki ziyaretlerinin arkası sıra bu ikinci ziyaretin bile faydalı geçtiğini dile getiren Ala, bu görüşme kapsamında 2’si Senatör, 14’ü Temsilciler Meclisi üyesi gelmek amacıyla 7 Demokrat ve 9 Cumhuriyetperver Kongre üyesi ile benzeri araya geldiklerini kaydetti.

Ala, temaslarında F-16’lar üstelik karışma olmak üzere ikili ve lehçe konuları ele aldıklarını ifade ederek, “Parlamenter diplomasinin, hükümetler beyninde ahenktar şekilde bitmeme fail temasları tamamlayan ve zenginleştirici tıpkı yönü var. Bu sene Türkiye’den ESIR’ye 5, ÇAKER’den Türkiye’ye 4 vekil heyetin seyahati oldu. Yıl sonundan ilk bu benzer artabilir. Hükümetimiz ile Biden yönetimi arasındaki eğin seviyeli temaslardaki kükremek kadar vekil heyetlerin ziyaretlerinde benzeri süredir görmeyi rağbet ettiğimiz bire bir artım var.” dedi.

Ukrayna özellikle almak amacıyla mail coğrafyada yaşanan gelişmelerin, Türkiye’nin yemeden içmeden bölgesinde değil, global anlamda de ne büyüklüğünde nazik benzeri çalım oynadığının Kurultay’de daha gür anlaşılmasına ulama sağladığına dikkati çekici Ala, “Mayıs ayındaki ziyaretimizde azık güvenliği üzerine endişe beyan fail ve bizden çözüm rica fail haddinden fazla sayıda Kurultay üyesi olmuştu. Bu kere muhataplarımız, İstanbul Hububat Girişimi’nin müzakeresi ve yürürlüğe konulması dolayısıyla takdirlerini tekraren tabir ettiler.” şeklinde konuştu.

Alabalık, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin ortaya koyduğu diplomatik çabaların de herkes aracılığıyla takdirle karşılandığını belirterek, şunları kaydetti:

“İşte tamam da bu sebeple, içinden geçmekte olduğumuz dönemde Türkiye’nin arzu ettiği F-16 asrileşme ve hazırlık paketinin, ülkemizin güvenliği, NATO’nun caydırıcılığı ve bölgemizin istikrarı için ne büyüklüğünde zaruri olduğu aynı misil daha gözler önüne serilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın New York’ta kâh Kurultay üyeleriyle yaptığı görüşmelerde olduğu üzere, burada görüştüğümüz Kurultay üyeleri bile tıpkısı NATO müttefiki kendisine ülkemizin F-16 filosunun modernize edilmesine yönelik olumlu mesajlar vermişlerdir. Başkan Biden’ın de Madrid’da rapor ettiği amacıyla yönetim, filhakika bu satışı desteklemektedir.”

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in Senato’birlikte 2023 yılı Millî Savunma Asayiş Yasası’na (NDAA) devrolmak için, KUL’nin Türkiye’ye F-16 tedarikini Yunanistan’la ilişkilerine bağlayan tıpkısı kanun maddesi önerisini sunduğuna bel eden Ala, “Türkiye’ye F-16 satışını, bambaşka aynı NATO müttefikiyle düet ilişkilerimize bağlayan bu maddeyi nahak ve mesnetsiz buluyoruz. ÇAKER Kongresi’nden iki NATO müttefiki olan Türkiye ve Yunanistan’a alın hakkaniyetli ve kıymet mesafede durmasını, Iye sorunları üzerine ülkemizin hassasiyetlerine üstelik tevakki etmek göstermesini ve NATO’nun geleceğini kişisel menfaatlerinden yüksek tutmasını bekliyoruz.” görüşünü paylaştı.

Türkiye ile MEMLUK arasındaki ağız tatsızlığı konularına realist şekilde yaklaşılması gerektiğinin altını çizen Ala, “F-16 tedbir sürecinin olumlu neticelenmesinin, yakınlar arasında güvenin baştan pekiştirilmesine ve bulunan anlaşmazlıklarımızın çözümüne olumlu etkide bulunacağına inanıyoruz.” dedi.

Ala, Türkiye ile KÖLE arasındaki konuların aynı günde çözümünün cins olmadığına bel ederek, “Ama icap stratejik mekanizma altında yapılan temasların lüzumlu F-16 tedarik sürecinde Kurultay’yle planlı bu görüşmelerin müspet sonuçlarının, Türkiye ile KÖLE arasındaki pozitif gündeme ve önemli ortaklığa katkı sağlayacağı işkil götürmez benzeri gerçektir.” dedi.

“Yunanistan, diplomatik yankesicilik yapıyor”

Türkiye’nin Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) konusundaki pozisyonunun açık olduğunu ve yıllardır politikasının değişmediğini belirten Ala, şunları dile getirdi:

“Tığ bu konuda cebin tarafın müspet, zait etap atmasını bekliyoruz çünkü üzerimize düşeni halk oylaması döneminde da elan sonraki dönemde bile yaptık. Demin birlikte oradaki gelişmelere olan itirazımızı söylüyoruz ve yanlışları dile getiriyoruz ve Türkiye’nin bu konularda oldubittiye müsaade vermeyeceğinin altını üstelik rastgele zaman çiziyoruz amma Yunanistan arada sırada iklim uygun olunca, kendine göre değerlendirdiğinde okazyon bulunca tabiri caizse diplomatik yankesicilik yapıyor, yapmaya çalışıyor. Fırsattan yararlanma etmeye çalışıyor kendine göre. Meğerse onlar için fırsat değil bunlar. Türkiye, kişi politikalarını, özlük haklarını katiyen örselettirmez. ve yapılması müstelzim neyse o yapılır, bunu üstelik Sayın Cumhurbaşkanı’mız de oran başkanı yerine dile getirdi, Dışişleri Bakanı’mız dile getirdi, tığ bile dile getiriyoruz ve herkesi orada uluslararası hukuka kelimesi kelimesine tevakki etmek göstermeye çağırıyoruz. Onun dışında temas evolüsyon Türkiye bakımından elhak akseptans edilebilir değil.”

Share: