ABD’li uygulayım bilimi devlerinden Apple, Amazon ve Intel bilançolarını açıkladı

Apple, Amazon ve Intel 2022’nin nisan-haziran dönemine ilişik bilançolarını açıkladı.

Apple’ın 3. çeyrek geliri, güzeşte senenin tıpkı dönemine kıyasla yüzdelik 2 artarak 83 milyar dolara ulaştı.

Iştirak, geçen yılın nisan-haziran döneminde 81,4 bilyon dolar dirimlik elde etmişti.

Firmanın güzeşte yılın benzeri döneminde 21,7 milyar dolar olan açık ev ise yüzde 11 azalarak 19,4 milyar dolara geriledi.

Şirketin nasip başına ocak birlikte bu dönemde 1,30 dolardan 1,20 dolara düştü.

Amazon

Amazon’dan yapılan açıklamaya göre, şirketin bu yılın nisan-haziran döneminde elde ettiği gelir, geçen yılın bire bir dönemine göre yüzde 7 artarak 121,2 bilyon dolara ulaştı. Şirketin güzeşte yılın bir dönemindeki net satışları 113,1 milyar dolar namına gerçekleşmişti.

Güzeşte yılın ikinci çeyreğinde 7,8 bilyon dolarlık kar açıklanan Amazon, bu yılın bire bir döneminde 2 bilyon dolar uymazlık ettiğini duyurdu.

Şirketin bu yılın ikinci çeyreğinde nasip başına zararı ise 0,20 dolar oldu. Amazon, sabık yılın ikinci çeyreğinde pay başına 0,76 dolar kar etmişti.

Intel

Intel bile bu yılın ikinci çeyreğinde satışlarının azaldığını duyururken şirketten yapılan açıklamaya göre, firmanın yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir sabık yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22 azalarak 15,3 milyar dolara geriledi. Şirket, sabık yılın nisan-haziran döneminde 19,6 bilyon dolar dirimlik sağlamıştı.

Geçen yılın ikinci çeyreğinde 5,1 bilyon dolar kar ettiğini açıklanan Intel, bu yılın aynı döneminde 454 milyon dolarlık kötülük ettiğini bildirdi.

Şirketin behre başına zararı ise ikinci çeyrekte 0,11 dolar oldu. Intel’in hisse başına eş sabık yılın ikinci çeyreğinde 1,24 dolar olarak kaydedilmişti.

Microsoft ve Alphabet’in bilançoları beklentileri karşılayamadı

 

Share: