ABD’de kâin Reisicumhur Erdoğan’dan Joe Biden’a KCK/PKK/PYD/YPG uyarısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Bir Devletleri’nin New York kentinde, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin “5. Anadan Görme Ön Gösterim Yemeği” programında konuştu. Türkiye’nin, terörden bildirme çokça etkilenen ve terörle mücadelede sunu yöre safta meydan düzlük ülkelerin başında geldiğini tamlayan Erdoğan, “PKK- YPG’den DEAŞ’a ve FETÖ’ye kadar, hiçbir alt bölüm yapmadan, birlik yıldırı örgütleriyle mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

ÇAKER’YE FETÖ VURGUSU

Terörün kanlı ve suratsız gölgesini bölgemizin üzerinden gerçekli kaldıracağız.” ifadelerini kullandı. Erdoğan, şunları kaydetti: “Amerikan dostlarımızın PKK-YPG ve FETÖ’yle mücadelemizde müttefiklik ruhuna uygun şekilde iş birliği süresince akıntı etmesini bekliyoruz. FETÖ elebaşının ve teşekkül mensuplarının Türk adaletine doğrulama edilmesi üzere Amerikalı makamları nezdindeki girişimlerimizi titizce yürütüyoruz. 15 Temmuz gecesi 252 insanımızı alçakça katleden, Meclisimize bomba atan, demokrasimize kaseden bu yapının mahşeri vicdanla birlikte hususiyet önünde bile mahkum olması gerekiyor. Sizlerin birlikte bu terör örgütlerinin hakikat yüzlerini olabilir olan her platformda anlatmayı sürdüreceğinize inanıyorum. Tiksinme söylemlerinin, hele da ‘İslam düşmanlığı’ ve Müslümanlara müteveccih önyargıların, acun genelinde arttığını görme ediyoruz. Ne efsus ki, Türk-Amerikalı toplumu ve Amerikan Müslümanlar birlikte kimi zaman bu yönde saldırılara maruz kalıyor. Amerikalı dostlarımızdan beklentimiz, dinimizi terörle aynı paranteze düz çarpık zihniyete ve Müslümanlara müteveccih nefret eylemlerine cebin dinç tedbirler almalarıdır.”

“TÜRKİYE’NİN KONUMU İYİ ANLAŞILMALI”

Türkiye ve ABD’nin iki etkili ciddi ortak ve 70 yıllık müttefik yerine, aralarında çözemeyeceği hiçbir ülkü bulunmadığını dile getiren Erdoğan, “Tığ, NATO’de bu arada miyiz? Beraberiz. NATO’nun sunma yüce ilk 5 ortağından bir tanesi da Türkiye. Lüzumlu parada, lüzumlu kişmiri gücünde bilcümle bu destekleri veren sunu yüce geçmiş 5 ülkeden bire bir tanesi Türkiye. Öyleyse Türkiye’nin konumu gayet gani anlaşılmalı, mebzul bilinmeli ve kararlar, adımlar buna bakarak atılmalıdır.” diye niteleyerek konuştu.

“SORUNLARI ÇÖZEBİLMEYİ ÜMİT EDİYORUM”

Bu anlayışla, Türkiye-Amerika Mürekkep Devletleri Önemli Mekanizması’nı hayata geçirdiklerini anımsatan Erdoğan, “Önümüzdeki süreçte, Amerika ile hareket birliğimizi eş çıkarlar temelinde geliştirirken aramızdaki sorunları çözebilmeyi ümit ediyorum.” dedi.

“KALICI BARIŞA TAHVİL ETMEYİ İSTİYORUZ”

ÇAKER ile yakın eşgüdüm ve iş birliğine ehil olunan konulardan birinin dahi kül dünyayı etkileyen Ukrayna krizi olduğuna belen eden Erdoğan, şunları kaydetti: “Hayat Dolu ve güvenilir tıpkısı NATO müttefiki adına attığımız bu adımlarda verdiğimiz bindi hepinizin malumudur. Bölgede yedinci ayını dolduran merhametsiz savaşın kazananı olmayacağını, küresel iktisadi etkilerinin beş altı ümranlı ülkeler başta kalkmak üzere, cümle dünyayı aksi etkilediğini bile herhangi bir vesileyle vurguluyorum. Alelhusus İstanbul Sözleşmesiyle tarım koridoru konusunda attığımız adımlar… Gelişmiş ülkelere değil, beş altı mütekâmil ülkelere yahut geda ülkelere karşı Türkiye’nin ekincilik koridorunda attığı kadem herkesin takdirini toplamaktadır. Yükselen enflasyonu, artan azık ve erke fiyatlarını, dünyanın mankafa kalanı kabilinden sizler bile can yanık tıpkı şekilde hissediyorsunuz. Türkiye adına, savaşın diplomatlık tarafından sonuçlandırılmasına, bölgesel ve küresel ölçekteki zıt etkilerinin giderilmesine müteveccih çabalarımızı önümüzdeki dönemde birlikte sürdüreceğiz. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihraç edilmesi üzere Birleşmiş Milletler’le gelişigüzel yürüttüğümüz gayretler sonucunda sağlanan İstanbul Mutabakatı, bu çabaların genişlik somut örneğidir. Burada yakaladığımız olumlu iklimi önce ateşkese, ardından da kalıcı barışa tahvil etmeyi istiyoruz. Uluslararası toplumun ve dostlarımızın de içtenlikle desteğiyle inşallah bunu da başaracağımıza inanıyorum.”

“2023 SEÇİMLERİNE BÜYÜK EHEMMIYET VERİYORUZ”

Bu kalkınma ve demokratlık hamlesini gelecek dönemde daha bile hızlandırarak devam ettirmek istediklerini belirten Erdoğan, “Bunun üzere 2023 seçimlerine balaban önem veriyoruz. Elverişsiz dışındaki siz vatandaşlarımızın da oy kullanacağı bu tarihi seçimleri, parçalanmamış anlamıyla tıpkısı milli ferman şölenine tedvir etmek arzusundayız.” dedi.

Demokratik katılımın sunu oylumlu ve enerjik yolunun intihabat olduğuna bel fail Erdoğan, Türkiye’nin, 70 yılı aşan çok partili hayatında slayt ve güvenli seçim sistemiyle şişman aynı başarıya imza attığını hatırlattı.

“Ne siyasi tercihte bulunursak bulunulalım, rey ahzetmek marifetiyle Türk demokrasisine cemaat geçmek hepimizin görevidir.” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizlerden iradenize ehil çıkmanızı, buradaki her bir vatandaşımızın sandığa anbean muhakkak oyunu kullanmasını motivasyon etmenizi istiyorum. Bizleri bire bir arada markajcı, bizi biz işleyen unsurların farklılıklarımızdan çok henüz fazla olduğunu vurgulamak istiyorum. Biz, gelişigüzel hareket ettiğimiz sürece, hem Türk-Amerikalı toplumunun, hem da ülkelerimizin çokça henüz muvaffakiyetli sonuçlara imza atacağına inanıyorum. Ister Amerika’daki temsilciliklerimiz, lazım Türkiye’deki çekicilik ve kuruluşlarımız sizlerin yanındadır, yanınızda olmayı sürdürecektir. Geçtiğimiz sene açılışını yaptığımız yıpranmamış Türkevi binamızın üstelik sizlerin eş eviniz olduğunu benzeri posta elan hatırlatıyorum.”Share: