8 asırlık caminin avlusunda, 17 yıldır adeta kuşlara babalık yapıyor

8 yüzyıllık caminin avlusunda, 17 yıldır adeta kuşlara atalık yapıyor

SİVAS – Sivas’ta diri 67 yaşındaki hayvan sever, 826 almanak Tarihi Ulu cami avlusunda kâin kuşları yemleyerek 17 yıldır adeta kuşlara kuşlara yapıyor.

Sivas şehir merkezinde mevcut 1196-1197 yılları ortada Kızılarslan bin İbrahim eliyle yaptırılan ve Anadolu’nun yeryüzü sakat camilerinden biri olarak aşina Celil Cami 826 yıldır cemaatine hizmet veriyor. Mürtefi Biçici isimli efsanevi sever vatandaş tarihi cami etrafındaki kuşları 17 yılıdır elleriyle besliyor. Rastgele sabah saat 06.30’dahi caminin avlusuna gelerek kuşların gelmesini muntazır Biçici cami işlerine de arkalama ediyor. Kuşların gelmesiyle birlikte yemlemeye başlayan Biçici ‘Hadi gelin rüfeka yemeğiniz hazır’ diye niteleyerek bağırarak kuşları çağıyor. Biçici’yi gören kuşlar hemencek yanına gidiyor. Ali Biçici’nin etrafından ayrılmayan ve onu izlem eden kuşları gören vatandaşlar ise şaşkınlığını gizleyemiyor. Adeta kuşlara atalık özne Biçici, kuşlara taktığı isimlerle sesleniyor.

“Beni görünce kuşlar geliyor”

Şanlı Biçici, kuşların onu gördüğünde geldiğinden bahsederek, ” Herhangi Bir sabah ben sabah saat 06.00 otobüsüyle geliyorum, 06.30’da burada oluyorum. Caminin yapılacak işlerini tamamladıktan sonra kuşların gelmelerini bekliyorum. Beni görünce kuşlar geliyor. ‘Gelin arkadaşlar yemeğiniz hazır’ diyerek bağırınca uçarak geliyorlar. Ego kahveye gitmem, kahvehane oyunları bile oynamam. Geçmişlerimin hayrına ego bu kuşları besliyorum. Kimi Vakit akrabalarımdan yararlı yazmak isteyenler bana mülk veriyor, köle onların hayrını namına getirip kuşlara ağızotu alıp atıyorum” dedi.

“İnsanlığın kuralları bu şekilde”

Biçici, insanların hayvanlara alın böyle olması gerektiğinden bahsederek, “Kuşların yemini ilk özellikle yemeden içmeden kendi paramla alıyordum, serencam zamanlarda çevredeki vatandaşlarda hayırda bulunarak mal vermeye başladı. Kuşları çağırdığımda geldiğini görenler umulmayan içerisinde kalıyor, ‘ Kayırıcı çağırınca kuşlar geliyor’ diyorlar. İnsanlığın kuralları bu şekilde, normalde hayvanlara karşı bu şekilde olmalıyız. Ben bunu 17 yıldır yaptım ve Tanrı hangi büyüklüğünde dirlik verirse o büyüklüğünde yapmaya devam edeceğim” diye konuştu.

Share: