50 yıldır burnunda mermiyle yaşadı

50 yıldır burnunda mermiyle yaşadı

13 yaşındayken burnundan giren serseri kurşun, “zararı namevcut” düşüncesiyle 50 sene sonraları çıkartıldı

ZONGULDAK – Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Afiyet Uygulama ve Araştırı Merkezi’ne başvuran 63 yaşındaki Kazim Eş’nın 50 yıl süresince burnunda duran kurşun 2 saatlik operasyonla çıkartıldı. Teneffüs problemi dahi olan Insan, merminin alınmasıyla sağlığına kavuştu.

Edinilen bilgiye göre olay 50 yıl ilk Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde yaşandı. 13 yaşındayken nereden geldiği mahsus olmayan kör kurşunun burnundan girdiği Kazım Kayırıcı, 50 sene boyunca mermiyle yaşadı. Kibir ve para cüzdanı kemiğinin birleştiği yere saplanan mermi amacıyla ilk tıpkısı birçok hastaneye başvuran Insan, ameliyatın riskli olduğu kanısına varınca kurşunla alay malay yaşadı. Sonrasında dahi zararı gayrimümkün düşüncesiyle faaliyetler olmaktan çekinen Kazim Âdem, sonuç namına ZBEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırı Merkezi’ne başvurdu.

Burada Kulak Büyüklenme ve Geçit Hastalıkları Öğretim Üyesi Doz. Dr. Deniz Baklacı ve ekibinin araştırma ve tedavilerini yaptığı Eş, iki saat süren operasyonun peşi sıra solunum yolunu da kapatan mermiden kurtuldu. Sağlığına kavuşan Kayırıcı, “Bakkala girmiştim. Bakkaldan çıkarken kurşun burnuma saplandı. O arada burnum yandı. Üç dört misil döndüm. Sonra bayılmışım. Bu fenomen olunca 13 yaşındaydım. Ayrımsız zararı bulunmayan diye niteleyerek aldırmadım. Dem almakta zorlanıyordum. Tıkanmaya başlamıştım. Görüngü Çaycuma ilçesi Akçahatipler köyünde olmuştum. İstanbul’dahi hususi ayrımsız doktora gittim. Bana ‘Aldırmasan daha dolgunca riskli. Karın damarları, göz damarları var’ dedi. O antlaşma vazgeçtik. O sebepten köye geldim. Bilahare köye döndüm. Üniversite hastanesine geldik. Salim olsunlar ameliyatla aldılar demincek iyiyim” dedi.

“Kurşun yardımcı dokuyla kaplanmış”

Doç. Dr. Deniz Baklacı ise hastanın kendilerine geldiğinde merminin apotr ayrımsız mesabe ile kaplanarak kütle halini aldığını gördüklerini söyleyerek, “Hastanın şansı şu ki kurşun üst vasıtasıyla bir havari dokuyla kaplanmış ve bir kitle halini almış. Bu nazik ihtimalle birlikte hastada yan tesir yapmamasının nedeni bu ecnebi gövde aracılığıyla korunaklı tıpkısı arkaç gelmiş olmasıydı. Operasyon 2 saat büyüklüğünde sürdü. Kurşunu ve etrafındaki o yardımcı hafif nesiç tabakasını her yüz kesiği olmadan endoskopik kendisine çıkardık. Mermi cemi namına beniz kemiğinde yerleşmişti. Burunda yabancı cisim kalın karşılaştığımız bir boyut amma genellikle yavru popülasyonlarında oluyor. Bunları erken yakalarsak derakap çıkarıyoruz, geç yakalarsak bunlar tekrar bire bir yabancı beden haline geliyor. Geçmeyen büyüklenme akıntıları, keder araz, sendrom alma bozukluğu üzere şikayetlerle hastalar bize geliyor ama bu hastada görülen çokça kıymetli görülebilecek bire bir tabloydu” dedi.

Share: