5 yıllık CDS 9 haftanın dibinde

Türkiye’nin 5 almanak kredi risk primi (CDS), küresel nekahet endişelerinin nazik kalıp bankalarının nema artırımlarını sınırlayabileceğine müteveccih beklentiler, mal fiyatlarındaki kriz ve Rusya’dan Türkiye’ye olan soy akışının etkisiyle 9 haftanın sunu düşük seviyesine geriledi.

Ülkenin 14 Temmuz’de 898,33 baz puan seviyesine büyüklüğünde çıkan 5 yıllık CDS değeri, 20 Temmuz’bile 832,7 temel puan seviyesine büyüklüğünde gerileyip gine yükselişe geçerek 27 Temmuz’dahi 886,53 temel puana çıkmasının ardından düşüş gösterdi.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS değeri, 1 Ağustos bakımından 800 baz benek seviyesinin altına gerilerken, geçen haftanın böylelikle 732,78 baz puana büyüklüğünde indi.

CDS değeri, 14 Temmuz’dahi kaydettiği zirveden bu yana 165,5 baz puanlık azalış gösterirken 9 haftanın sunma bağan seviyesine geriledi. Türkiye’nin 5 yıllık CDS değeri en son 6 Haziran’bile 721,35 temel puan seviyesinde gerçekleşmişti.

Analistler, gayrı gelişmekte olan ülkelerin CDS’lerinde dahi düşüş yaşandığını belirterek, resesyon endişelerinin büyük şekil bankalarının getiri artırımlarını sınırlayabileceğine müteveccih beklentiler ile mal fiyatlarındaki gerilemenin CDS’lerdeki düşüşte faal olduğunu kaydetti.

Türkiye özelinde ise hububat koridorunun açılması ve Rusya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilere dair gelişmelerin birlikte riziko primini azaltan faktörlerden olduğuna bel fail analistler, Rusya Ihtişam Atom Enerjisi Kurumu’nun (ROSATOM), Akkuyu Nükleer Çetin Santrali’nin (NGS) tamamlanması üzere yapacağı harcamaların 15 milyar dolarlık kısmını Türkiye’ye aktarmaya başladığına dayalı haberlerin de ülkenin CDS’ine müspet yansımış olabileceğini belirtti.

 “Itimat ve Faiz riskinin eksilme ihtimali piyasalarda risk iştahını artırdı”

Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu,  küresel finansal piyasaların sunma korktuğu senaryonun büyümenin dokunaklı gitmesi ve enflasyonun artması olduğunu söyledi.

Durgun Şişkinlik senaryolarında riziko iştahının düştüğüne işaret eden Aslanoğlu, mecmu risk göstergelerinin hırçın etkilendiğini, CDS’lerin dahi bunların başında geldiğini anlattı.

Aslanoğlu, son mevrut verilerden sonradan daha itidalli bir nekahet beklentisinin oluştuğunu belirterek, “Dünyada çokça nazik tıpkı takanak var dolayısıyla bu borcun ödenmesiyle ilgilendiren dava, nema sorunu artarsa daha birlikte yükselir. O yüzden hafif tıpkısı resesyona küresel piyasalar müspet aksülamel veriyor.” dedi.

Gestalt bankalarından gelen açıklamaların de bunu desteklediğini kaydeden Aslanoğlu, bu yüzden riziko iştahının az buçuk arttığını aktardı.

Aslanoğlu, enflasyonla mücadelede kalıp bankalarının hele MEMLUK Eşkâl Bankası’nın (Fed) attığı adımların bir müddet sonradan ya yavaşlayacağı evet dahi duracağına dayalı beklentiler birlikte olduğuna dikkati çekerek, faiz artışının bile bono ara kazanç fiyatlarıyla zıt hareket ettiği amacıyla büyük bire bir risk adına görüldüğünü anlattı.

Aslanoğlu, “Hem emniyet riski hem üstelik repo riskinin azalma ihtimali piyasalarda risk iştahını artırdı. Bu çerçevede, Türkiye ve bir nice ülkede CDS’lerde bire bir çökme gördük.” diye konuştu.

Rusya ve Türkiye arasındaki ticari ilgiler riziko primini azaltan faktörlerden

Türkiye’ye katışıksız gâh risklerdeki gelişmelere da değinen Aslanoğlu, şunları kaydetti:

“Rusya-Ukrayna savaşının henüz derinleşmesi da Türkiye’nin CDS’ini zıt etkileyen benzeri özdek. O anlamda hububat koridorunun açılması, Rusya ve Türkiye arasındaki hesaplı, ticari ilişkilerin bitmeme ediyor olması, bunun büyümeyi desteklemesi kabil faktörler de riziko primini yıpratıcı bire bir ilke oldu diye düşünüyorum. Bire Bir miktar bile global emtia fiyatlarındaki gerilemeler, erke fiyatlarındaki gerilemeler, Türkiye’nin akan degaje ve pahalılık riskini azaltıcı evet üstelik yer azından yükselmesini inhibitör yönde oluyor, bu birlikte bire bir dâhilî etken diye düşünüyorum.”

Rusya’dan Türkiye’ye temel aktarımının gerçekleştiğine ait haberlerin mevki CDS’ine etkisini da değerlendiren Aslanoğlu, “Tarz Bankası rezervlerindeki artış üstelik Rusya’dan bu tuhaf bir esas gelişi olduğuna, olabileceğine belen ediyor. Zımnında Türkiye’nin şu andaki çekince ihtiyacı da ayn önüne alındığında bu bile bence müspet tıpkı etmen oldu kabilinden gözüküyor.” dedi.

“Piyasada umumi namına orak ayı ayında benzeri iyimserlik oluştu”

Swissquote Kıdemli Analisti İpek Özkardeşkaya dahi Fed beklentilerinin durgunluk olasılığının artmasından ekolojik ortam yumuşadığını, doların acun çapında artışını yavaşlatarak kırat stratejisi uygulayan Dalan Bankasının üzerindeki baskıyı hafifletebileceğini, bunun dahi CDS’leri rahatlatacağını söyledi.

Özkardeşkaya,”Piyasada umumi olarak temmuz ayında benzeri nikbinlik oluştu. Şişman biçim bankalarının nema artırması resesyona etken olacak görüşünden, durgunluk olursa ürem artırımları durur görüşüne geçildi. Risk iştahındaki iyileşmeye etkisi olduğunu düşünüyorum.” diyerek konuştu.

Merkezi Washington’da kâin Uluslararası Mal Enstitüsü (IIF) Gelişen Piyasalar Avrupa Araştırma Birimi Başkanı Cidal Dava ise, “Türkiye ve sair gelişmekte olan ülkeler üzere CDS’lerdeki akıbet düşüş, sakinlik endişelerinin mütekâmil etraf merkez bankalarından gelecek muhtemel ürem artırımlarını sınırlayabileceğine dair çevre beklentilerini yansıtıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ralli, Türkiye da dahil hele gelişen piyasalar ve mal ithalatçıları amacıyla henüz canlı oldu”

Oxford Economics Gelişen Piyasalar Izlem Direktörü Regis Chatellier ise ÇAKER faizlerinin haziran ortasındaki zirveden bu yana yetişkin ölçüde sıkılaştığı üzere, Türkiye’nin CDS sözleşmeleri de serencam iki hafta içre gelişen piyasalardaki faziletkâr getirilerinin çoğunluğu ile birlikte gerilediğini kaydetti.

Gerileyici CDS’lerin, faziletkâr dış mali ihtiyacı olan gelişen piyasalardaki şirketler üzere nazik aynı deşarj sağladığını dile getiren Chatellier, Türkiye’nin yıl sonuna kadar hala 5 ila 7 bilyon dolar ihraç etmesi gerektiğini dile getirdi.

Chatellier Ukrayna ve Rusya’nın Karadeniz’üstelik ihracata devam etmesiyle buğday fiyatlarının ağır benzeri şekilde düştüğüne dikkati çekerek, yaşanan rallinin Türkiye de karışma hele gelişen piyasalar ve emtia ithalatçıları üzere henüz kıvrak olduğunu vurguladı.

Merkezi Londra’birlikte kâin Bluebay Dirlik Yönetimi Gelişen Piyasalar Mümessil Stratejisti Timothy Ash bile Türkiye’nin da aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin CDS’lerinin sonuç dönemde global gelişmelerin etkisiyle daha ölçülü ayla geldiğini aktardı.

Ash, piyasanın enflasyonun global adına doruk yaptığını düşünmeye başladığını belirterek, Ukrayna’daki savaşın Avrupa’yı resesyona yaklaştıracağını ve bunun birlikte küresel suret bankalarının yöntem faizlerini artırması amacıyla daha bir iki sebep yarattığını ifade etti.

Petrol ve tahıl başta atılmak için mal fiyatlarının bile itidalli aynı hale gelmeye başladığına meni eden Ash, bunun da CDS’lerdeki düşüşe koruyucu olduğunu kaydetti.

Dolar 18 liranın acilen altında

 

Temmuzda sunu haddinden fazla DİBS kazandırdı

 

Share: