5 yaşında arkeologlardan Dara Antika Kentini öğrendi, 7 yıldır ziyaretçilere kösemenlik yapıyor

5 yaşında arkeologlardan Abra Antik Kentini öğrendi, 7 yıldır ziyaretçilere rehberlik yapıyor

12 yaşındaki Mardinli Neslihan, 7 yıldır Denge Antik Kentini anlatıyor

MARDİN – Mardinli 12 yaşındaki Neslihan Kaya, 5 yaşından beri Denge Antik Kentinde say yürüten arkeologlardan öğrendiklerini 7 yıldır ziyaretçilere anlatıyor.

Mardin’e 30 kilometre uzaklıkta bulunan Dara Mahallesi’nde vadi düzlük ve tarihte Fevk Mezopotamya’nın yer şanlı iskân yerlerinden olan Angarya Antika Kenti’nde 1500 yıllık toplu mezarın yanında çeşitli yapılar bulunuyor. 6. yüzyılda Bizans İmparatorluğu’nun Doğu’daki akıbet kalesi kendisine kabul edilen Abra ve çevresi, o dönme savaşların en vahim olduğu kesim olduğundan 18 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde surlarla çevrilerek benzeri defans sistemi oluşturuldu.

O dönemde yaklaşık 40 bin nüfusun barındığı kentin su ihtiyacı bile yapılan sarnıçlar vasıtasıyla giderildi. Bizans İmparatorluğu dönemine ilgilendiren yapıların bulunduğu alanda yapılan hafriyat çalışmalarında bu sarnıçlar bile ortaya çıkarıldı. Tarihi kentte sarnıçların birlikte zindanda bulunuyor. Mardinli 12 yaşındaki Neslihan Kaya ise arkeologlar tarihi alanda kazıları yürütürken 5 yaşından beri onlardan öğrendiklerini 7 yıldır tarihi yapıları gezmeye mevrut ziyaretçilere anlattığını söyledi.

“Öğrendiklerimi emare olup yabancı dille aktarmak istiyorum”

Türkiye ve dünyanın ciharıyek yanından gelen insanlara arkeologlardan öğrendiklerimi aktardığını tabir fail Kayaç, “7 yıldır burada gelişim yapıyorum. Öğrendiklerimi paylaşıyorum. İlerde rehber tevessül etmek istiyorum. Burada öğrendiğim bilgileri gelecekte üstelik aktarma etmek istiyorum. ve ecnebi dille ikna etmek istiyorum” ifadelerinde bulundu.Share: