4 santimlik kesi ile tümör ameliyatı

4 santimlik kesi ile ur ameliyatı

BAUN Tıp Fakültesi’nde kalbin önündeki tümör değişik aynı operasyonla makbuz

BALIKESİR – Balıkesir Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bili Dalı Öğretim Üyesi Op. Dr. Erman Alçı, Balıkesir’birlikte tıpkısı ilki gerçekleştirdi. Dr. Alçı, 24 yaşındaki bire bir hastanın kalbinin tezce üstündeki paratiroit bezinin iyicil tümörün alınmasını, inan tahtasını kesmeden, boyundan yapılan 4 santimerelik kesi ile gerçekleştirdi.

BAUN Tababet Fakültesi Hastanesinde kalbin uğrunda meydan alan tümör ayrımlı bire bir yöntem ile makbuz. Boğazın anında altından 4 santimetrelik kesi ile alınan ur operasyonu ile ilişkin bilgi veren Op. Dr. Erman Alçı, “Hastamız 24 yaşında karı hastaydı. Dış merkezde yapılan tetkiklerinde genel buut bozukluğu ve kalsiyum yüksekliği dolayısıyla hastaneye yatan tıpkısı hastamızdı. Orada yapılan tetkiklerinde hastanın bu kalsiyum yüksekliğinin, paratiroid bezleri ile ilişkin olduğu bu problemin ortaya çıktığı anlaşılmıştı. Fakat orada yapılan tetkiklerde paratiroid adenomunun bu hastalığa faktör olan dokunun hastanın kalbinin birden yöre yüzünde, kalbin asıl toplardamarın ön yüzünde yerleştiğini ve riskli bire bir cerrahi olduğunu kendisine iletmişler. Hastamız ayrıksı aynı ilden bize başvurdu. Orada işler olamayacağı henüz istikbal benzeri merkezde olacağını söylemişlerdi. Ardından biz elbette hastamızı tekrardan değerlendirdik, doğrusu kalsiyumunun faziletli olduğunu ve bunun paratiroid patolojisi olduğunu ve yapılan sintigrafi ve ultrason değerlendirmeleri sonucunda dış merkezde söylendiği kabilinden ektopik yerleşimde olduğunu, normalde olması müstelzim içtima dışında kalbin yöre yüzünde riskli tıpkısı bölgede yerleşmiş olduğunu tayin ettik. Peşi Sıra ayrımsız cerrahi planlaması yapmamız gerekiyordu. Elbette endokrin branşı, Çekirdeksel Tababet branşı, ışın bilimi branşı ve duygu soy branşı ile hastayı paylaştık birlikte konuştuk. Esasen cerrahi otama yegâne tedavisi, Cerrahi endikasyonu var planlanması gerekiyor ama yapılacak cerrahi hem zinde bire bir züğürt hem bile iskân yeri adına atipik yerleşimli benzeri düzlük olduğu üzere hastanın inanç tahtasının açılarak bu ameliyatın gerçekleştirilmesi istilzam riski vardı. Nedeniyle biz birlikte bu riski göz uğrunda bulundurup ruh huy bölümümüzden Onursal hocamızla görüştük. Onun de hastadan bilgisi oldu, operasyon gününün planlamasını ona göre yaptık. Yani boyundan yapılan bir kesiyle kalbin yöre yüzüne ulaşılamadığı takdirde, hastanın göğüs kemiği sarih önsezi ameliyatlarındaki kadar açılıp o şekilde aracısız kitleye muvasala flört etmek zorunda kalınabilirdi, elem senaryo buydu” dedi.

Op. Dr. Alçı, sözlerine şöyle devam etti: “Biz üstelik buna mücehhez olup, planlamamızı yaptık. Amma mutluyuz ki böyle zihayat bir hastamızda buna gerek kalmadı. Kalabilirdi ama kalmadı. Boyundan yaptığımız yaklaşık 4 santimlik kesiyle bu kitleye ulaştık, kalbin ön yüzünden timus bezinin içinde olduğunu işler öncesi haddinden fazla gür bir değerlendirme yapmıştık radyologlarımızla nükleer tababet doktorlarımızla. Ameliyat öncesi tespit ettiğimiz şekilde timus bezinin içinde olduğunu gördük timus beziyle beraber yukarıya aldık, boyundan yaptığımız kesiden gelişigüzel inan tahtasının kesilmesine icap kalmadan bu ameliyatı başarıyla gerçekleştirdik. Standart hep ameliyatlarda yaptığımız kabilinden ameliyatın başarısını afaki yerine ölçebilmek namına bir çağ tahlili çalıştık. O nefes tahlilinde bile 60’lı değerlere düştüğünü gördük 1000’li değerlerden, ardından ayrıksı tıpkısı sav olmadığını gördük ve ameliyatı sonlandırdık” dedi.

Bir günde taburcu oldu

Op.Dr.Erman Alçı, hastanın 1 periyot sonraları taburcu olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti: “Bu gerçekleştirmiş olduğumuz paratiroid adenomun ameliyatı, boyundan yapılan bir kesiyle çıkarılmış olması, can tahtası açılmadan yapılan bir kesiyle matrut olması bizim bildiğimiz kadarıyla hem Balıkesir Üniversitesi’nde hem birlikte bölgede ilk kez gerçekleştirildi. Bunun için bile hem kliniğim, hem şahsım hem bile üniversitem adına mutluyum.

Halk dili ile nakletmek gerekirse bu çaput kalbin dolay yüzünde yerleşim gösteriyordu standart yerleşme boyunda olması gerekiyordu. Nadiren böyle oluyordu seyrek kalbin ön yüzünde özellikle anne toplardamarın dolay yüzünde yerleşebiliyor ve bu ameliyatlarda boyundan yapılan aynı kesi ile kitleye erişebilmek tam olmuyor. Zımnında hastanın inan tahtasının açılıp, kemiksiz his ameliyatlarında olduğu gibi doğrudan o kesiğe ulaşılması gerekebiliyor. Bu elbette hastalar üzere, dinç hastalar üzere istenmeyen benzeri durumdu”

“Riskli ameliyatı çok niteliksiz atlattım”

Böylesi riskli aynı ameliyatı haddinden fazla rahat atlattıklarını tamlayan ve Manisa’nın Soma ilçesinden gelerek hastaneye başvuran 24 yaşındaki Ayşe Ateşli, yaşadığı bu operasyonu şöyle anlattı:

“Bu bende çokça detaylı zamandan beri varmış muhtemelen, işkembe bulantısı soluk darlığı, halsizlik, fütur, mızrap ağrıları şikayetlerinden âlem ego esasta gelmiştim. Kent hastanesinde 10 dönme kadar yattım. Henüz bilahare faaliyetler olmam gerektiği söyleyerekten dahi Erman Mir’in ününü duydum. O da esen olsun havari oldu böylece bu hastalığın bende olduğunu öğrendim. Faaliyetler öncesinde korkularımız vardı tabii ama Erman Satma herhangi bir şeyi genişlik ayrıntılı detayına büyüklüğünde anlattı bana Çokça yavaş olduğunu söyledi. Riziko, bittabi ki olduğunu söyledi, buradan açamazsak eğer aşağıdan iman tahtasını açacağını, Tabii yaşımın zinde olmasından ortalık ağır sıklet olacağını söyledi. Korktuk bütün birlikte amma elan sonrasında girerken ameliyata, çok da olumsuz değil pozitif düşündüm. Zorlu aşkın aynı molekül hissedemedim, aslında hangi hissetmem gerektiğini da bilemedim. Onun dışında Erman Satma’e güvendim türkçesi diyebileceğim yegâne özdek o Eksantrik de dayanıklı aynı öz yapmadım ameliyattan evvel, sonrasında de gayet iyiydim. Tabiatıyla ağrılarım oldu ama ayrımsız çevrim içre kendime geldim. 6 saat içre yemek yemeye, su İçmeye başlamıştım ayağa bile kalkmıştım yani Ertesi dönme dahi gayet şen bire bir şekilde evime dönebildim” dedi.

Share: