30 Ağustos Zafer Bayramı’na akla yatkın

Edirne Şehremini Recep Gürkan, 30 Ağustos Yengi Bayramı zımnında kutlama mesajı yayımladı.

Gürkan, mesajında Türk milletinin, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuza kadar yaşatmaya devam edeceğini belirtti.

30 Ağustos’un, Celil Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ayrımsız ulusu küllerinden yeniden var ettiği, bağımsızlığımızın ve Cumhuriyet Altını’in kuruluşunun temellerinin atıldığı koskocaman tıpkı periyot olduğunu anlatım eden Gürkan, şunları kaydetti:

“Milletimizin edebi Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuza kadar ama sonsuza kadar daima ve tamamıyla yaşatmaya bitmeme edeceğiz. Şundan on paralık kimsenin kuşkusu olmasın. Edirne’den Ardahan’a bu milletin bütün fertlerinin Cumhuriyet Altını sevgisi, ev sevgisi ve Mustafa Kemal Atatürk sevgisi vardır. Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ilkeleri bu millete herhangi bir antlaşma mum tutmuştur, imdi de tutmaya devam edecektir.

İşte bu hümayun zaferin zaman 100. yılını kutlamaktan onur ve gelgel duyuyoruz. Zaman bire bir yol elan saraka veriyoruz ki tamam imkansızlıklara, yokluklara, çekilen açılara karşın bin bire bir bata çıka kurulan Cumhuriyet Altını’imize ehil çıkmaya, Celil Önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün izinde ülkemizi ileriye dayanmak için var gücümüzle çalışmaya bitmeme edeceğiz. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü ve istiklal için canlarını feda fail bilcümle şehitlerimizi ürkmek, gönül borcu ve rahmetle anıyorum.”

– YANLIŞSIZ Fırka İl Başkanı İba’nın mesajı

DÜRÜST Fırka Edirne İl Başkanı Belgin İba, 30 Ağustos zaferinin 100’üncü sene dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

İba, 30 Ağustos zaferinin sene dönümünü nazik benzeri kurum ve mutlulukla kutladıklarını belirtti.

Dumlupınar’dahi düşmanı yenen Gazi Mustafa Kemal komutasındaki kahraman ordunun, zaman yaşadıkları itibar ve gururun yegane kaynağı olduğunu bildiren İba, Kurtuluş Savaşı’nın muvaffakiyet noktası olan, angajman ve tesanüt içre gösterilen çabaları hedefine ulaştıran 30 Ağustos zaferinin, Türk milletinin fedakarlığının, kararlılığının ve yurt sevgisinin muhteşem ve manalı ayrımsız göstergesi olduğunu ifade etti.

30 Ağustos zaferinin Türk milletinin azim ve iradesinin, gücünün ortaya koyulması itibarıyla iri ehemmiyet yer ettiğini belirten İba, “Bu kebir zaferimiz, muazzez milletimizin çekinti etmeksizin reddettiği, gücünü sınayanlara mukteza cevabı verdiği eke dönüm noktalarından biridir. Bize sakıt de üzücü odaklarına karşı bu eren vatanı tarihimizden ve ecdadımızdan aldığımız ilhamla sonuna büyüklüğünde korumaktır.” ifadelerini kullandı.

Türk milletinin benzeri ruh ve bir iradeyle yarınlara emniyetli adımlarla yürüdüğünü vurgulayan İba, mesajında şunları kaydetti:

“Büyük atak zaferiyle tıpkı kahramanlık destanı yazılmıştır. Tığ üstelik yürüttüğünüz mücadeleyle sonraki nesillerin önünde çok henüz açık, çokça henüz ziyalı bire bir iş açmanın gayreti içindeyiz. Gençlerimize 2053 ve 2071 vizyonlarını miras namına artırmak üzere aralıksız çalışıyoruz. Iri zaferden aldığımız esin ve cesaretle Türkiye’yi henüz vazıh bire bir geleceğe emmek üzere mücadelemizi sürdüreceğiz.

Türk Milletinin birçok fedakarlıklarla verdiği İstiklal mücadelesini bilcümle dünyaya haykırdığı ve sonucunu zaferle taçlandırdığı 30 Ağustos tarihi; yiğit ordumuzun ve aziz milletimizin kocaman tarihinde açtığı zer tıpkısı sayfadır. Vatanımızın birliği ve Milletimizin bağımsızlığı uğruna verilen mücadelenin kazanıldığı bu düşündürücü zaferin 100. yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, zırh arkadaşlarını, kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları vatan eden Eren şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, gocunmak ve minnetle anıyorum. 30 Ağustos Galibiyet Bayramımız hümayun olsun.”

-CHP İl Başkanı Pekcanlı’nın mesajı

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, 30 Ağustos Yengi Bayramı zımnında tema yayımladı.

Pekcanlı mesajında, 30 Ağustos zaferinin bağlanak, el birliği ve dayanışma ruhuyla yazılmış balaban benzeri klan olduğunu belirtti.

Ebedi Serdar Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 30 Ağustos 1922 günü zaferle sonuçlanan Iri taarruzun, Türk milletini, özgürlüğe ve bağımsızlığa kavuşturan zer bire bir bahis olduğunu aktaran Pekcanlı, “30 Ağustos haset, muazzez milletimiz ‘Ya bağımsızlık ya ölüm’ diye çıktığı yolda hedefine erişmiş, bu topraklarda aktif insanların asla köle yaşamayacağını bütün dünyaya göstermiştir. Bu yengi ile halkımızın yaktığı, bağımsızlık, özgürlük ve adalet ışığı tekmil mazlum milletlerin birlikte boyunduruk zincirlerini kırarak özgürlüğe kavuşmasına sabah yeli vermiştir. Bu kalp ve düşüncelerle özellikle Kurtuluş Savaşı’nın önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Celil Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk koyulmak için cümle şehitlerimize rahmetle anıyor, vatanı amacıyla uğraş veren kahramanlara şükranlarımı sunuyor, halkımızın 30 Ağustos Utku Bayramımızı kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

MHP İl Başkanı Tercan’ın mesajı

MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, 30 Ağustos Utku Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Tercan, mesajında 30 Ağustos zaferinin sunma nazik kahramanlık destanlarından biri olduğunu vurguladı.

Tarihi yevmiye politik ve ideolojik çekişmelerin ara bulucu haline getirmeye çalışan nifak çabalarına karşı birliği korumanın kocaman olduğunun altını çizen Tercan, şunları kaydetti:

“Iri Yengi’in 100. Yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile utkulu askerlerini ve bu vatan üzere duygusal veren, cesim bayrağı yere düşürmeyen aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun, berrak ortamında yatsınlar. Mustafa Eksiksizlik Atatürk demiş ki ‘Bu sahada akan Türk kanları, bu gökyüzünde uçar şehit ruhları cesamet ve cumhuriyetimizin tükenmez koruyucularıdır.”

Kut Partisi İl Başkanı Tekin’in mesajı

Mut Partisi İl Başkanı Sinan Uğurlu, mesajında 30 Ağustos 1922 tarihinin, senelerce süren Halas Savaşı’nın zaferle sonuçlandığını müjdeleyen bire bir devir yerine üstelik kayıtlara geçtiğini belirtti.

Türkiye’yi bölüp, ayırmak ve soldurmak isteyenlere 100 yıl önceki büyük aynı öğüt verildiğine özen çekici Uğurlu şunları kaydetti:

“Milletimiz, canını dişine takarak angajman ve muadele içre 30 Ağustos 1922 tarihinde haçlı ordularını yenik ederek onlara tarihi tıpkısı öğüt verdi. İnancı, Namusu, Vatanı ve Bayrağı uğruna canlarını veren ermiş şehitlerimiz bize bu fena hâlde toprakları emanet ettiler. 30 Ağustos Zaferi bizim temas ve beraberliğimizin örneğidir. Yayılımcı güçler bugün tekrar bire bir azılı emeller peşinde koşuyor. Mütenevvi entrikalarla ülkemizi ayırmak, Milletimizi hatta İslam alemini birbirine azaltmak sonuçta kul haline lütfetmek istiyorlar. Benzeri bakıma, 1920’lerde yapamadıklarını bugün siyasal, konuşu, içtimai ve de silah zoruyla gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

Kut Partisi olarak biz bayağı ayrımsız siyasal savaşım yapmıyoruz. Yapmış olduğumuz mücadele, ülkemizi seçkin bakımdan vasilik altına alıp sömürmek, itibarını tenkis etmek ve böylece belli belirsiz lokma haline getirip oyalanmak isteyenlerin bu emellerini boşa hissetmek içindir. İçinde bulunduğumuz şartlarda yegâne yürek, biricik baskı doğmak zorundayız. Temas vatan evladının kalbi milletimizin kontak beraberliği, vatanımızın bölünmez bütünlüğü üzere atmaktadır. Bu his ve düşüncelerle yekpare milletimizin 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nı kutlarım.”

ÇIKAR YOL Partisi İl Başkanı Arda’nın mesajı

ÇIKAR YOL Partisi Edirne İl Başkanı Dr. Kerem Arda, 30 Ağustos Yengi Bayramı dolayısıyla bire bir tebrik kartı mesajı yayınladı.

Arda, mesajda, vatan sevgisi, bağımsızlık tutkusu ve kahramanlığın destanlaştığı kutlu mücadelenin övünme haset olan 30 Ağustos zaferinin 100. yıl dönümünü nazik tıpkısı galeyan ve gururla algı ettiklerini rapor etti.

26 Ağustos’ta Nazik Taarruzla başlayan ve 30 Ağustos 1922’birlikte Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile taçlanan Halas Savaşı’nın yalnızca Türk milletine değil, dünyadaki eksiksiz milletlere benzer olduğunu anlatım eden Ardıl, şunları kaydetti:

“Bu yengi; bütün yokluklara, imkansızlıklara rağmen yüreği yurt sevgisi ve imanla dolu ordumuzun, milletle kenetlenerek gösterdiği şişman kahramanlıkların ve koca mücadelenin sonucunda elde edilen şişman tıpkı zaferdir. Güneş boyunca gücünü, inan, bağlanak ve beraberlikten alan milletimizin erbap olduğu lahut değerler etrafında oluşturduğu bu kenetlenme anlayışı ve Iri Hücum ruhu, şimdiye büyüklüğünde olduğu kabil bundan sonra de karşılaşacağımız badireleri aşmamızda sunma iri güvencemiz olacaktır.

Bugün böylesi oylumlu bire bir tarihin mirasçıları olan bizlere sakıt genişlik kocaman fariza tıpkısı dimağ ve ruhla, atalarımızın emaneti vatanımıza ve Cumhuriyetimize ehil çıkmak, ülkemizin gelişmesi amacıyla var gücümüzle çalışmaktır. Milletimiz geçkin olduğu kadar bugün de bu sorumluluğunu milli birlik ve beraberlik düşüncesiyle bağımsız milletvekili ve bağımsız yaşama kararlılığını sürdürecektir. Bu alaylı zaferin sene dönümünde, özellikle Gazi M. Eksiksizlik Atatürk ve zırh arkadaşları doğmak amacıyla, bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi gönül borcu ve tazimle anıyor, eren milletimizin 30 Ağustos Galebe Bayramı’nı açık açık kutluyorum.”

Share: