28. Ayvalık Uluslararası Engelliler Şenliği başladı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Kovid-19 salgını zımnında iki sene aranın ardından 28’incisi planlı Arsıulusal Engelliler Şenliği başladı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Belediyesi ve Türkiye Zihnî Engelliler Federasyonunca birleştirme edilen programın açılışı, Cumhuriyet Altını Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Ayvalık Kaymakamı Hasan Bitirim, açım töreninde, 30 sene önceki başlayan bu şenliğe ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkürname etti.

Ayvalık Şehremini Mesut Olmuş üstelik iki sene aradan sonra engelliler ve aileleriyle bu arada olmakla onurlandıklarını belirterek, “Sakat bireylerimizin herhangi bir antlaşma birlikte olan sosyal belediyecilik anlayışımızı sürdürüyoruz. Domestik yönetimler sakat bireylerin desteklemek zorunda. Bunun bilinciyle cereyan ederek hiçbir desteği onlardan esirgemiyoruz, esirgemeyeceğiz.” dedi.

Türkiye Zihnî Engelliler Federasyonu Umumi Başkanı Aynur Dankaz birlikte yeniden Ayvalık’ta buluşmanın memnuniyetini yaşadıklarını söyledi.

Birlikte olmanın gücünü, müşterek durmanın dayanışmasını bu etkinlikte elan fazla hissettiklerini vurgulayan Dankaz, şöyle konuştu:

“Bu yemeden içmeden bir alay değil. Bu neşe, aslında hayata karıştığımız tıpkı düz. Toplumun engellilere yönelik daha hassas, elan şuurlu olması gerekiyor. Ancak bu şekilde sorunlarımızın çözümü üzere aynı aşama atılabilir. İşte bu müstevi üstelik bizlerin sorunlarını dile getirdiği, erişilebilirlik taleplerini bilcümle alay malay bir el henüz tabir ettiğimiz kayran. Bizler elden evde başlamak istemiyoruz. Evde, işte, sokakta, mücahede hayatında, konserlerde, tiyatroda, sosyal hayatın yani yaşamın içre tutmak istiyoruz.”

Hususi gereksinimli bireylerden Fehmi Helvacıoğlu, Ayvalık’ta yazdığı “Güneş Ellerimde” şiirini seslendirdi. Otizmli Mutluhan Er ise Ayvalık temalı tuval konusunda çizimlerini Ilçebay Yaman ve Belediye Başkanı Reşit’e ihsan etti.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Körfez Eş Güdüm Kat Başkanı Kazım Arslan’ın üstelik katıldığı program, tören geçişiyle tamamlandı.

Çeşitli etkinlikler ve ağır ezgi programlarla devam edecek bayram 2 Ekim’da sona erecek.

Share: