2022 Yılı İmalat Uran Finansman Bindi Programı Proje Müracaat Sonuçları İlan Edildi

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Ölçülü Anadolu Kalkınma Ajansı (AZAMET) vasıtasıyla 9 Haziran 2022 tarihinde zar edilen ve başvuruya açılan İmalat Uran Finansman Destek Programı için Kayseri, Sivas ve Yozgat illerinden Ajansımıza verilen mecmu 88 projenin kıymetlendirme süreci, ait kanun hükümleri gereğince gerçekleştirilerek sonuçlandırıldı.

Ajansın imalat sanayine yönelik yerine uyguladığı İmalat Sanayinde Kurumsallaşma ve Melfuf Altın Üretimin Geliştirilmesi Serencam Odaklı Programı çerçevesinde planlı finansman desteğinde canlı istihdamı sağlanması, verimliliğin, dijitalleşmenin artırılması, yeşil mutabakata uyumun hızlandırılması, ihracatın artırılması kadar kesim imalat sanayini geliştirici unsurlar düz almakta. Gene muteber destek programında yerli malı kullanımı, mutedil-faziletli veya faziletli teknolojili eser üretimi birlikte teşvik edilmekte. Böylecene aynı yandan bölgedeki öne çıkan sektörlere destek verilirken, diğer taraftan mühim ve elan ek değerli işaret üretimi olan sektörlere birlikte yatırımların yönelmesi amaçlandı.

İmalat Sanayi Finansman Bindi Programı’na yapılan başvuruların kıymetlendirme süreçleri tamamlanarak 21 Ilk Teşrin 2022 tarihinde Ajans Umumi Heyet vasıtasıyla onaylandı. Başarı puanı zir tahril (65) ve üstünde nokta kayran cemi projeler bindi almaya adalet kazandı. Başarılı olan 44 projenin sektörel dağılımında fabrikasyon eroin ürünleri imalatı, bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, mobilya imalatı, lastik ağacı ve plastik ürünlerin imalatı, elektrikli teçhizat imalatı sektörleri öne çıkmakta. Bahsi sabık 5 sektörden hep 26 proje destek almaya türe kazandı. Ayrıksı 18 başarılı proje ise 11 değişik imalat sektöründen sunuldu. Destek almaya adalet kazanan projeler ile 200’e mail gencin istihdamı hedeflendi. Ajans marifetiyle kudretli projelere verilecek finansman desteği, ara bulucu yapı aracılığıyla sağlanacak asıl paranın kar payı getirisinin ödenmesi şeklinde olacak. Bu şekilde uygulanacak finansman desteği ile TR72 Bölgesi imalat sanayinde 110 milyon TL’yi aşan tıpkısı yatırımın harekete geçirilmesi hedeflendi.

DEVLET eliyle yapılan açıklamada; “İmalat Uran Finansman Destek Programı sonuçlarının TR72 Bölgesi üzere berceste olmasını dileriz. Programda başarılı olan proje listesine www.oran.org.tr adresinden erişilebilmektedir” ifadelerine düz verildi. – KAYSERİ

Share: