2 bin 655 km pedal çevirerek 23 şehri dolaştı

Uzuv bağışına ilgi kabul etmek amacıyla bisikleti ile Adana’dan yola sâdır 44 yaşındaki Kemal Yücel, 10 Ağustos’tan bu zamana büyüklüğünde 2 bin 655 km kaide çevirerek, 23 şehri dolaştı.

6 yaşındaki oğlunu karın tümörü ameliyatının peşi sıra kaybeden Eksiksizlik Yücel, kendisini toplumsal rehavet projeleri ve farkındalık çalışmalarına adadı. Gücük sürece önce organ aktarımı sırası muntazır bir kişiye canlıdan canlıya karaciğerini birlikte bağışlayan Yücel, bambaşka ana ve babaların üstelik yavru acısı çekmemesi amacıyla örgen bağışı konusuna özen yolmak hesabına Türkiye’yi pedallıyor.

“23 ili bisikletle geçtim, 2 bin 655 km pedal çevirdim”

Türkiye’yi pedallayarak farkındalık oluşturmayı hedeflediğini rapor eden Kemal Yücel, “Temel hücre ve aza bağışı üzerine toplumsal bilinci yükseltmek için 10 Ağustos tarihinde velespit ile Adana’dan yola çıktım. Rota çerçevesinde 41 şehri gezmeyi planlıyorum. Bu çerçevede kısaca 6 bin kilometre pedal çevireceğim. Amacım lösemi hastası çocuklara, nakil bekleyen hastalara makul donörün bulunması ve onların hayata tutunmalarını sağlamaktır. İlik bağışı üstüne insanlar çokça hatalı bilgilere sahiptir. Ego bisikletle gezerek ilik bağışının ve organ bağışının hem önemini anlatıyorum hem dahi hangi kadar çarpık çurpuk tıpkı faaliyetler olduğunu anlatıyorum. Ben 9 sene evvel evlat acısı yaşadım. Bu turdaki amaçlarımdan biriside temel babaların benim kadar bala acısı yaşamasını engellemektir. Bugüne büyüklüğünde 23 site gezdim. 23 site içerisinde yaklaşık 2 bin 655 kilometrede pedal çevirdim” dedi.

“Tek tanımadığım tıpkı hastaya karaciğerimi verdim”

Kendisi bile canlıdan canlıya karaciğer bağışçısı olduğuna değinen Yücel, “6 yaşında Uca Utku adında benzeri oğlum vardı. 2013 yılında sömestr tatili sırasında gittiğimiz ayrımsız AVM’nin buz pistinde düşerek başını çarpması sonucu kontrol amaçlı hastaneye götürdük ve beyninde ur olduğunu öğrendik. Bunun üzerine güç karşı aynı savaşım başlattık. Doktorlar işler olmazsa eğer 1 hafta içerisinde öleceğini söylediler. Düşünce tümöründen cerrahi müdahale oldu ancak 9 günlük dirim mücadelemizi maatteessüf kaybettik. Başka çocuklara hayat vermesi amacıyla rahmetli oğlum Şanlı Utku’nun organlarını bağışladım. Kul kısaca 14-15 ay önce tek tanımadığım bir hastaya karaciğerimi verdim. Hem oğlum sahn kurtardı hem dahi ego ona laik bire bir ata olduğumu göstererek fahri kendisine örgen bağışı yaptım ve tıpkısı hastanın hayata tutunmasına komütatör oldum. Yaşadığım velet acısını eksantrik çocuklara umuda dönüştürüyorum” diye konuştu.

Yücel Samsun sonrasındaki rotası karşı ise şunları söyledi:

“Samsun’daki rotamın peşi sıra Karadeniz sahil yolundan devam ederek turumu tamamlayacağım. Önümüzdeki hedefim; Sinop, Kastamonu, Bartın gine o rotayı takip ederek Düzce, Kocaeli, İstanbul, Çanakkale ve ardından Veli Bölgesine, Akdeniz Bölgesine inerek 10 Ilk Teşrin günü turumu Adana’de mahvetmek.” – SAMSUNShare: