17 yaşındaki sportmen kırık burnuyla dünya şampiyonu oldu

– 17 yaşındaki sporcu fay burnuyla acun şampiyonu oldu

Kırık burnunu hakemlerden gizleyerek maça artık, dünya şampiyonu olmayı başardı

Baba mahdum kick boksçular madalyaya doymuyor

İSTANBUL – Ata mahdum kick yumruk oyunu eden 43 yaşındaki Yunus Karaman ve 17 yaşındaki oğlu Okan Buğur Karaman, alay malay antrenman yaparak madalyaya doymuyor. İtalya’de planlı dünya şampiyonasında fay burnuyla altın madalya almayı başaran Okan Buğra Karaman, “Alıştırma sırasında bilmeyerek arkadaşımın seri burnuma geldi ve kırıldı. Dünya şampiyonasına 20-25 dönem kalmıştı, bana 6 ay müddet verdiler ve bu süreçte egzersiz yapamayacağımı söylediler. Hakemlerden gizleyerek pik çıktım, şampiyon oldum, şu an iyiyim ve haddinden fazla mutluyum” dedi.

Güngören’da ruhlu 43 yaşındaki Yunus Karaman, detaylı müddet kick yumruk oyunu ile ilgilendi. Bir süre sonra çeşitli nedenlerde sporu çoğaltmak zorunda artan Karaman’ın dünya şampiyonluğu hayali yarım kaldı. Yıllar ortamında oğlunu spora yönlendiren Karaman, oğluyla birlikte spora da yeniden başladı. Ortaöğretim akıbet sınıf öğrencisi olan 17 yaşındaki oğlu Okan Buğra Karaman ile antrenmanlarını sürdüren cet, şampiyonalara katıldı. Birbirlerini hem işveren hem destekleyen ikilinin başarıları da ardı ardına geldi. Okan Buğur, Türkiye şampiyonlukları elde ederken ata oğul bire bir turnuvada birlikte ringlerde mücadele verdi. Okan Buğur, Antalya’da planlı Avrupa Kupası’nda 2’ncilik, bu sene Özbekistan’bile yapılan uluslararası turnuvada ise birincilik elde etti. Alay Malay katıldıkları 2021 yılındaki Antalya’de planlı Türkiye Kategorik Kick Yumruk Oyunu Avrupa Kupası’nda ata 3’üncülük, oğlu 2’ncilik kazanırken bu sene gerçekleştirilen 7. Arsıulusal Kick Boks Dünya Kupası’nda ağababa Yunus Karaman 3’üncü olmayı başardı.

Kırık burnuyla acun şampiyonu oldu

İtalya’daki Acun Gençler Kick Yumruk Oyunu Şampiyonası’na tahminî 20 dönüş kala yaptığı antrenmanda arkadaşının ayağının burnuna gelmesiyle zihayat sporcu yanılma yaşadı. Lahzada antrenörüyle birlikte hastaneye revan sporcunun edinilen bilgiye göre burnunun kırıldığı anlaşıldı, doktoru 6 kamer boyunca antrenmanlara katılmasını yasakladı. Nazik alışılmadık ve çeki aktif dinç sportmen, şampiyonadan vazgeçmeyerek için devam etti. Antrenörünün dahi desteğiyle bazen teessürat ortamında şampiyonaya hazırlanan sportmen, çeyrek final ve yarı finalde burnuna darbe almamak üzere tehlikeli ceht harcama etti. Burnunun durumunu hakemlerden gizleyerek maçlara çıktığını anlatan sportmen, final maçına çıkmaya doğruluk kazandı. Çabalarının sonucunda bökelik ipini göğüsleyen tüvana sporcu, İtalya’bile 30 Eylül-8 Ilk Teşrin tarihlerinde planlı şampiyonada 54 kilogram Full Contact’ta değerli madalya almayı başardı. Ağababa oğul ve antrenörleri Kick Boks Milli Bando Başantrenörü Cemal Daştan ile turnuva sürecini anlattı.

“Hakemlerden gizleyerek pik çıktım ve şampiyon oldum”

10 yaşında spora başladığını ve acun şampiyonluğu sürecinde yaşadığı sakatlığı anlatan 17 yaşındaki Okan Buğra Karaman, “Babamın vesilesiyle başladım. Beden yetişek öğretmenliği ihata etmek istiyorum. 2022 yılında karı ayında Türkiye Şampiyonası’nda böke oldum. Final fobim vardı, onu yendim ve bir numara oldum. Sonradan ardı ardına bökelik geldi. Kocaeli’nde üstelik şampiyon olduktan sonra dünya şampiyonasına gittim. Nısıf finaldeki rakibim Ukraynalıydı ve sabık senenin Avrupa şampiyonuydu, yumruk bir maç olacağını düşünüyordum. Türk bayrağını öz kategorimde arz yukarıya yükselttim. Egzersiz sırasında bilmeyerek arkadaşımın sekans burnuma geldi ve kırıldı buradan hızlı hızlı hastaneye gittik. Çok zor tıpkı süreçti benim için hem ruh bilimsel hem antrenmanların pahal geçmesi açısından. İlk maçımda burnuma çarpış gelecek diye küçük çok korkuyordum. Fakat kendimi burnuma odaklarsam maçı alamayacağımı düşündüğüm için çıktı acı ve azimle maçları aldım. Maça 20-25 periyot kalmıştı ve burnum kırıldı bana 6 kamer süre verdiler ve bu süreçte idman yapamayacağımı söylediler. Amma 20 dolaşma bilahare maçım olduğu ve 1 sene süresince himmet verdiğim, tezyifkâr girmeyi haddinden fazla istediğim bire bir bökelik olduğu üzere bunu göz ardı ederek, hakemlerden gizleyerek maça çıktım ve şampiyon oldum. Burnumun fay olmasıyla bu arada yeniden turnuvaya katılmam benim için print oldu, acun şampiyonu oldum. Gelişigüzel devir evde gördüğüm bire bir adamı karşılaşma atmosferinde gördüğü antlaşma adam kendini biraz daha abat ve özlük evinde kabilinden hissediyor. Çünkü 7 yıl yaptığım spor boyunca adam babasını görünce rahatlıyor. Babamın ego da sunu çok şikayet ettiği madde; dövüşürken ayaklarımın çok berrak olması, bu konuda beni çok uyarıyor. Evde çokça antrenmanlarımız olmuyor ancak konuşmaya başladığımız antlaşma imdi kick boks ve spor mevzuları evde çokça açılıyor” dedi.

“Daima akşamları sabahlara büyüklüğünde buz sara acun şampiyonasına gönderdik”

Acun şampiyonluğu hayalini oğlunun gerçekleştirmesinden duyduğu mutluluğu anlatan 43 yaşındaki Yunus Karaman, “Benim çocukluk hayalimdi milli takıma çıkmak, bunu çocuğumda yapabildiğim amacıyla haddinden fazla mutluyum. gece gündüz sonsuz onun peşindeyiz, sürekli beraber çalışıyoruz. Bu Arada, ayrımsız yâren kabil sunma azından sokaklardan ırak tutuyorum. Ego kendimden haddinden fazla o, maça çıktığında heyecanlanıyorum. Video de çekemiyorum feci haddinden fazla titriyor amma kendim haddinden fazla bayındır çıkıyorum. Ayrıca bire bir Avrupa Şampiyonası’nda yanında iki ringde bu arada çıkmıştık. Birbirimize göre maç yaptık, çokça zevkli. Alıştırma sırasında burnu kırıldığında hastaneye götürdük, doktor 6 ay süresinde kaynaması gerektiğini söyledi. Biz da bunu artık alıştırma yaparak ve daima akşamları sabahlara kadar buz tutarak az buçuk daha ağrıyı birkaç seviyede tutarga acun şampiyonasına gönderdik. Birçok zinde rakibini yenerek acun şampiyonu oldu, gerçekten çokça kurum duydum. Benim çocukluk hayalimi onunla varagelmek henüz güzel bir şeydi, elan bahtiyar oldum. Maçta tabi korktuk, burnuna gelirse henüz de çığlık olabilirdi. Yine de başardı, bayrağımızı yukarılara çıkarttı, çok sevinçliyiz. O beni eleştiriyor, ego onu eleştiriyorum, yaşımdan ekolojik ortam biraz henüz bunaltıcı kalıyorum. Oğlumla katılmış olduğum Acun Kupası’nda 2022 yılında ego dahi üçüncü olmuştum” ifadelerini kullandı.

“Maçını izleyemedim, şampiyon olduğunu duyunca gözümden gözyaşı geldi”

Ağababa oğulun antrenörlüğünü işleyen, iri tıpkı azimle spor yaptıklarını anlatırken Okan Buğur’nın sakatlığına karşın şampiyonluk devam etmesini değerlendiren Kick Yumruk Oyunu Milli Takım Başantrenörü Cemal Daştan, “Babası çokça büyük destekçisi oldu, önce günkü müsabakasından akıbet müsabakasına kadar bilcümle arkasındaydık. Kendisiyle çalım duyuyoruz, tahakküm tıpkısı proses geçirdi, kasıt 2023. Baba 10 yaşında başladığında 17 yaşına büyüklüğünde bozgunluk almadı, hep kulüpler arası müsabakalarda çok balaban başarıları var. Bu oğlunu bile tetikledi. Bilahare oğlu geldi, uzun tıpkısı süreçti. Antrenmanda burnu kırıldı, bunu cüda etmek zorunda kaldık çünkü kasıt İstiklal Marşıydı tasavvur bayraktı, yurt, milletti. Onun amacıyla saklama gereği duyduk o şekilde dünya şampiyonasına yolladık. Arkası Sıra oradaki İstanbul bölgesinden mevrut hocalarımıza tığ bu durumu anlattık. Okan’ın burnu kırık ona göre beceri, taktik olayını yönlendirin dedik ve haddinden fazla domuzuna yönlendirdiler. Dayanabilen 3 rakibimiz vardı, güvenli olun, maçını izleyemedim başkaca raund araları gittim, geldim. Kızıma, oğluma sordum durumu, bire bir tık önde, benzeri tık önde akıbet raund karşılaşma tamam. Geldim çocuğa hangi oldu dedim ‘şampiyon oldu’ dedi o an hakeza hazin ayağım boşaldı, gözümden yaş geldi” diyerek konuştu.

Share: