150 milyon yıllık Esmer Mağarası’nda turizm hareketliliği bitmeme ediyor

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarında mevcut ve “Gümüşhane’nin meydan altı sarayı” namına nitelendirilen dünyaca ünlü damlataşı Karaca Mağarasında turizm sezonu devam ediyor.

Yoğun sarkıt, dikit ve damlataşı şekilleriyle Gümüşhane’nin düz altındaki esrarlı mekanlarından Kara Mağarası ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Torul ilçesine ilişkin Cebeli köyü sınırlarında kâin ve ismini bir ünlü mahalleden düzlük Karaca Mağarası sonuç dönemde hele ecnebi turistlerin yol uğrağı yeri oldu.

Nisan ayında ziyarete açılan ve alçak kar yağışlarına kadar ziyarete kategorik tutulması planlanan mağarayı vira etmek üzere bugüne büyüklüğünde 31 bini yabancı olmak amacıyla toplam 87 bin sevimli musahabe etti.

Sarkıt, dikit, damlataşı şekillerinin sunma ağır sıklet, genişlik adamakıllı ve sunu debdebeli örneklerine erbap olan Kişmiri Mağarası Gümüşhane- Trabzon karayoluna 4 kilometre mesafede, denizden bin 550 metre yükseklikte, averaj tavan yüksekliği 18 metre ve toplam iç alanı kestirmece bin 500 metrekare. Mağaraya mevrut yerli ve ecnebi ziyaretçiler faziletli tavanlardan aşağıya ve tem tersi istikamette milyonlarca yılda oluşan devasa sarkıt, dikit ve sütunlarla in çiçekleri, mağara incileri, traverten havuzları, mağara gülleri kabilinden oluşumları hayranlık ve şaşkınlıkla karşılıyor.

Gümüşhane İl Özel İdaresi’nin şirketi tarafından işletilen ve yaklaşık 150 milyon almanak dolomitik kireç taşlarının zengin çapraz suları eliyle aşındırılmasıyla oluşan ve tor karakterli bir in olan Kara Mağarasındaki sarkıt ve dikitlerin 15 milyon sene yaşında olduğu hesap pusulası edilirken, yatay yönde aksiyon gösteren 6 ayrı salonun birleşmesinden aynı araya gelen mağaranın içerisinde damla taş, stalagmit, bülten, org desenli duvarlar, simge şekilleri, gerelti damlataşları, in çiçekleri, in incileri, fil kulakları, traverten havuzları, traverten basamakları ve in gülleri düz alıyor. Mağaranın ılık ve nemli havasının solunum yolları hastalıklarına dahi ferah geldiği rivayet ediliyor. – GÜMÜŞHANE

Share: