14 anahtar bilen, 22 kitap yazan Süryani rahibe, Almanya’dan döndüğü köyünde ekincilik yapıyor

MARDİN’in Midyat ilçesinden 1985’te ailesiyle kafile edip Almanya’ya yerleşen, bugüne büyüklüğünde 22 betik yazan ve 14 dil alim Süryani rahibe Hatune Doğan (52), sabık sene ahit yaptığı memleketinde tarımla uğraşıyor.

Midyat ilçesinin kırsal İzbırak Mahallesi’nde hareketli Hatune Doğan, 1985’te 15 yaşındayken ailesiyle Almanya’ya barhana etti. Burada, Mainz Katolik Uygulamalı Ulum Üniversitesi’nde diyakozluk bölümünü tüketici Doğan, katıldığı birçok arkalama faaliyetiyle 40’tan fazla ülkeyi gezdi. Yoksullara, hastalara, evsizlere, öğrencilere ve yetim çocuklara müzaheret fail Hatune Doğan, Türki, Kürtçe, Süryanice ve Almancanın birlikte İngilizce, Frenkçe, Arabi, Latince ve Afrika dilleri kabil hep 10 komütatör elan öğrendi. Süryanice ve Almanca yazılan 22 kitabı mevcut Hatune Doğan’a insani arkalama faaliyetlerinden dolayı Konfedere Uluslar dahil doğmak için Avrupa ülkelerindeki bir nice kurumdan bile bağış verildi. Kırcı kırcı güzeşte hayatına rağmen 15 yaşında ayrıldığı köyüne özleminin dinmediğini söyleyen Doğan, güzeşte yıl gelişigüzel şeyi bırakıp büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşen İzbırak’a dümbelek döndü.

16 AİLE DAHA DOLAŞMA YAPTIKöyde yeni bire bir eş inşa fail Doğan’ın peşi sıra 16 ocak henüz kesin periyot yaptı. Burada babasına ilişik arazilerde ekincilik işleyen Doğan, bahçede yetişen sumakları toplayıp kuruttu. Sumakları satmayıp çevresine armağan eden Doğan, 40 bin metrekarelik alanda fıstık ve üzüm desteklemek için çalışmalara başladı.’MECBUREN AYRILMAK ZORUNDA KALDIK’Köylerinden mecburen ayrıldıklarını dile getiren Hatune Doğan, “Şimdi dolaşma yaptık, bu evi yaptım. Ablam dahi yukarıda ev yaptı. Bu çarkıt evleri dahi onardık, restore ettik. Tığ çokça memnunuz, Tanrı’a çokça şükür. 1985’te buradan çıktık. O ant sınırlanmış olduk, çıktık. Demin Tanrı’a haddinden fazla şükür kanunları, kuralları değiştirmişler. Cumhurbaşkanımız, ‘Süryaniler dönsünler’ diyor. Bize yardım edecek. Demincek dönüyoruz. Karye onarıyoruz şimdi. İzbırak köyünde demin 17 karı oldu. İlk ego başlamıştım. Demin sumak topluyoruz. Bu sumak büyü babamındı. Bizim ailenin mirasıdır. Karı amacıyla toplayacağız. Eğer çok olursa komşulara hediye vereceğiz. Satmıyoruz bunu” diye niteleyerek konuştu.’BURADA BÜYÜDÜM’

İzbırak’ta büyüdüğünü anlatım fail Doğan, “Avrupa’ya çıktım amma ben burada büyüdüm. Ektim, topladım, sumak topladım, sıska üzüm yaptım. Benim üzere acayip değildir. Onun için çokça hoşuma gidiyor. Burası Avrupa’dan henüz sıcaktır ama buraya geldik yeniden. Allah’a çokça şükür yani burada hürriyet var. Elan eski kabil değildir. Ego 15 yaşındaydım o devir, burada çalıştım amma deminden Avrupa’de doğanlar buraya gelirse bu hisse senedi onlara ağırlık dirimlik, abus dirimsel. Amma benim amacıyla el değildir. Çok keyfim geliyor. Hoşuma gidiyor. Cenabıhak kısmet ederse gelecek zamanda buraları dahi ekeceğiz. Yukarıları temizledik, buraları da temizleyeceğiz” diye konuştu.Share: